
Munka a Kőtengernél, evezés a Hévízi-csatornán - A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban kalandoztuk szeptember 10.
Az indián nyár derekán tartalmas hétvégét töltöttünk a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság két különleges helyszínén. A rendhagyó módon két napos „Ma egy fészek, holnap az óceán!” programunkon lelkes önkéntes csapatunkkal elsőként a Szentbékkálla mellett elterülő egyedülálló geológiai képződmény, a Kőtenger sziklái között élő flóra és fauna védelméért élőhelykezelési munkálatokat végeztünk, majd természetvédelmi őrök kalauzolásában nyakunkba vettük a kővilágot. Másnap jött a jól megérdemelt szórakozás, amikor is a Kis-Balaton Látogatóközpontnál kenukba szállva a Hévízi-csatornán evezve megcsodáltuk a vízi világot, a Diás-szigetnél kikötve pedig bekukkanthattunk a Tüskevár írójának, Fekete Istvánnak állított emlékhely különleges világába.
Köszönjük önkénteseink munkáját és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársainak az emlékezetes hétvégét!
-- A program az Agrárminisztérium támogatásával valósult meg. --
FELHÍVÁS
Varázslatos Magyarország „Ma egy fészek, holnap az óceán!”
Balaton-felvidéki Nemzeti Park - 2021. szeptember 25-26.
Tölts velünk egy hétvégét a Balaton-felvidék természeti csodái között, és segítsük együtt az élővilágot!
Te is hozzájárulhatsz lélegző bolygónk egészségének megóvásához, a globális változáshoz azonban lokális cselekedetre van szükség! A VM arra invitálja a természetszerető és fotós közösséget, hogy saját környezetében, hazánk természeti értékeinek megóvásával járuljon hozzá az élővilág védelméhez. Tartsatok velünk Magyarország nemzeti parkjaiba, ahol munkánkkal segítjük a helyi állat- és növényvilágot, majd felfedezzük a környék természeti szépségeit.
Hogyan?
Az indián nyár derekán egy tartalmas hétvégét töltünk a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságához tartozó Kőtengernél és a Kis-Balatonnál. A szombati nap a természetvédelmi munkáé lesz, amikor is a Szentbékkálla mellett elterülő egyedülálló geológiai képződmény sziklái között élő flóra és fauna védelméért élőhelykezelési munkálatokat végzünk. A munka végeztével elköltjük jól megérdemelt ebédünket, majd a helyi természetvédelmi szakemberek kalauzolásában nyakunkba vesszük a kővilágot, felfedezzük annak szépségeit.
A kétnapos program második fele vasárnap a Kis-Balaton területén telik majd, ahol a Látogatóközpontnál kenukba szállva a Hévízi-csatornán leevezünk a Diás-szigetre, ahol szakvezetett kiránduláson veszünk részt a Fekete István-emlékhelynél. A vízitúrán és Matula bácsi kunyhója körül fotózásra is lehetőségünk adódik majd. A túra végeztével a Látogatóközpontnál ebédelünk, ahol megismerkedünk a bemutatóhely érdekességeivel is. A szombati nap során természetvédelmi szakértőink és kísérőink Vókó László természetvédelmi őrkerület vezető és Szabó Attila természetvédelmi őr lesz, a vasárnapi napon pedig a Kis-Balaton Látogatóközpont munkatársai tartanak velünk.
Részletes program:
szeptember 25., szombat
09:00 – 09:30 Gyülekező: Szentbékkállai Kőtenger, D-NY-i parkoló
09:30 – 10:00 Bemutatkozás, a napi program ismertetése és kivonulás a munka helyszínére
10:00 – 14:00 Természetvédelmi munka: élőhelykezelés, szeder kézi irtása és összehordása
14:00 – 15:00 Ebéd és pihenő
15:00 – 17:00 Természetvédelmi őr által vezetett kirándulás és fotózási lehetőség a Kőtengernél
szeptember 26., vasárnap
09:30 – 10:00 Gyülekező: a Kis-Balaton Látogatóközpontnál eligazítás és vízi oktatás
10:00 – 13:00 – Kenu túra: 2×2.5km-es evezés a Hévízi-csatornán át a diás-szigeti Fekete István-emlékhelyhez
13:00 – 14:00 – Ebéd a Látogatóközpontban
14:00 – 15:00 – Séta a Kis-Balaton Látogatóközpontban
Az egyes programpontok kezdési ideje változhat az időjárás függvényében.
A program munka része közepes nehézségű lesz, ajánlott magasszárú, vízhatlan cipőben és a szúrós szedres ellen jól védő ruházatban érkezni. Figyelem: a Kőtenger darázs-veszélyes hely, akinek allergiája van a darázscsípésre, nem ajánlott a program!
A vasárnapi evezés 2×2.5km-en zajlik, ami 1-1 óra evezést jelent, illetve a kenukat egy 20m-es sétával nekünk kell a csatornához levinni. A programon szintén víz és- szélálló ruházat ajánlott.
A két nap folyamán ebédet biztosítunk, de a többi étkezésről és szállásról a résztvevők maguk gondoskodnak.
Résztvevők száma: Hogy az élővilágot ne bolygassuk meg, a programra limitált létszámban, a jelentkezés sorrendjében beérkező első 25 főt tudjuk fogadni. Jelentkezz minél hamarabb, hogy bekerülhess a programba!
Jelentkezési határidő: 2021. szeptember 22.
Lemondás esetén a sorrendben következő jelentkezőnek adjuk át a részvételi lehetőséget.
* Jelentkezéseddel vállalod, hogy a természetvédelmi programon saját felelősségedre veszel részt.
*A nap folyamán álló- és mozgóképek készülnek az akcióról és résztvevőkről, amelyeket a Varázslatos Magyarország a későbbiekben természetvédelmi céljaira használ fel. Jelentkezéseddel beleegyezel ezek felhasználásába.