Duna–Ipoly Nemzeti Park

Az 1997-ben megalakult nemzetipark-igazgatóság működési területe közel 605 km², az igazgatóság központja Budapest.

A Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén nagyon sokféle, egymástól markánsan eltérő jellegű élőhely található. Minthogy magas a középhegységi területek aránya, jelentős változatosságban találhatóak meg hegyvidéki lombos erdők, cserjések és sziklagyepek. A lombos erdők közül a magasabb régiókra jellemző bükkösöktől az alacsony térszíneken élő gyertyános-tölgyesekig sokféle erdőtípus előfordul. A Dunántúl és a Budai-hegység jellemző vegetációtípusa a meleg mikroklímájú, meredek lejtőkön kialakuló karsztbokorerdő. Unikális gazdagságúak a dolomit sziklagyepek, látványosak és értékesek a pusztafüves lejtősztyeppek. A hegyi patakok, meredek szurdokvölgyek különleges, vízkedvelő növény- és állatvilágnak adnak otthont.

Pest megye déli része, valamint a Mezőföld az Alföld jellegét mutatja, ahol löszpusztagyepek, szikesek, homokpusztagyepek, láprétek és láperdők váltogatják egymást. Ugyancsak e területek értéke az egész országban ritkaságnak számító pusztai tölgyesek maradványfoltjai. Az Ipoly-völgy érintetlen részei, a gyönyörű panorámák hegysége, a Börzsöny, a Duna által bilincsbe zárt Szentendrei-sziget és a Dunakanyar páratlan természeti szépségekkel várják a látogatókat. A Duna–Ipoly Nemzeti Park barlangjai meseszerű világot tárnak elénk, akárcsak a Dinnyési Fertő madárparadicsoma vagy az ócsai lápvidéket rejtő Turján!

„A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a természetvédelmi célok elérését támogató, magas színvonalú  kommunikációs tevékenysége miatt örömmel együttműködik  a Varázslatos Magyarországgal.

Közös természeti értékeink megóvásához elengedhetetlen, hogy megismerjük és magunkénak érezzük azokat. A Varázslatos Magyarország által évek óta közkinccsé tett természetfotók ebben nagy segítséget nyújtanak számunkra. Mind az online térben, mind pedig az igényes kivitelű VM Magazinban sokszor találkozhatunk kollégáink szebbnél szebb fotóival is – így az első díjat több alkalommal elnyerő Potyó Imre varázslatos képeivel.

A több, mint tíz éve útjára bocsátott kezdeményezés mára meghatározóvá vált a természet apróbb és nagyobb rezdüléseit megörökítő fotósok táborában. A kezdeti jelmondat „Láss csodát!” sokakat indított el hazánk páratlan szépségű nemzeti parkjainak felfedezésére és nyugodtan mondhatjuk, hogy a fotópályázat töretlen népszerűségnek örvend. Hasonlóképp az aktív védelmi tevékenységet célzó, nemrégiben elindított akciók is nagyon sikeresnek bizonyulnak.

Köszönet mindezekért a Varázslatos Magyarország lelkes csapatának!” 

 

Füri András igazgató - Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság

 

 

1121 Budapest, Költő u. 21.

(+36 13) 914-610

https://www.dunaipoly.hu/hu/