
Ismerős széki lilék tűntek fel a Felső-Kiskunságban! április 10.
A Kiskunsági Nemzeti Park kollégája nemrég Miklapusztán kapta lencsevégre azt a C2 jelölést viselő széki lilét, amelyet 2021-ben gyűrűztek fiókaként a Kelemen-széken. A madár nem ismeretlen, hiszen 2022-ben a Bába-széken tűnt fel, majd egy évvel később Miklapusztán fotózták le. A napokban is előkerült ez a példány, amely már három tojáson kotlik.

Miklapusztán kapták lencsevégre a négy évvel ezelőtt Kelemen-széken jelölt széki lilét. Fotó: Bárdos Tibor

A C2 jelölést viselő széki lile fiókát 2021-ben gyűrűzték. Fotó: Sápi Tamás
Tegnap a Kelemen-széken szintén egy jól ismert példány került távcső elé. A C6-os azonosítóval ellátott madarat fióka korában négy évvel ezelőtt (2021.05.31-én) a megfigyelési területen gyűrűzte Sápi Tamás. Ez a madár már a tavalyi évben is feltűnt ugyanitt.

A C6-os azonosítóval ellátott madarat fióka korában gyűrűzték a Kelemen-széken. Fotók: Bárdos Tibor, Sápi Tamás
A széki lile (Charadrius alexandrinus) meglehetősen apró, átlagos testhossza 15-17 centiméter, szárnyfesztávolsága 42-45 centiméter, testtömege 39-56 grammot nyom. Felismerhető a nyakoldalon lévő foltról, ami a mellén nem ér össze. A hím tarkója vörhenyes barna, fehér homlokát felülről fekete tollak szegélyezik. A tojó ennél egyszerűbb, fakóbb színezetű.
Étlapján leginkább a talajon mozgó rovarok, pókok vagy a sekély vízben nyüzsgő apró gerinctelen élőlények szerepelnek. A földön fészkel, így fészekalja folyamatos ragadozóveszélynek van kitéve.
A széki lile állományának nagy része Eurázsia és Észak-Afrika tengerpartjain és sós tavain költ. Hazai állománya vonuló. A vonulási stratégia kevert: a többségük rövidtávú, de akadnak hosszútávú vonuló egyedek is. A mediterrán madarak állandók. Kárpát-medencei előfordulása kisszámú ugyan, de rendszeres. A fészkelő állomány szinte mindenütt fogyatkozik Európában, így hazánkban is.
A fészkelő állomány szinte mindenütt fogyatkozik Európában, azonban bizakodásra ad okot, hogy a 2010-es évekre 1-6 párra csökkent hazai állomány az elmúlt öt esztendőben kis mértékű növekedés mutat. Megfigyelések szerint napjainkban megközelíti a 20 párt az országos állomány.
A faj hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft.
A cikk borítóképét készítette: Babarczai Nikolett (Parti szépség)