Állati megoldások hideg ellen December 10.
Akik mostanában tesznek kirándulást a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelyén, a Körösvölgyi Állatparkban szinte minden állatnál megfigyelhetik, melyik faj, milyen stratégiát választott a hidegebb időszak átvészelésére. Íme, néhány hideg elleni védekezési forma.
A Körösvölgyi Állatpark taván élő mocsári teknősök és gyík kifutóban bemutatott fürge gyíkok már több, mint egy hónapja hibernálódtak. Életfunkcióikat minimálisra csökkentve, a vizes élőhely iszapjában, illetve talaj hasadékokban, kövek alatt vészelik át a telet.
A Körösvölgyi Állatpark európai bölényeinek, Polichtnak és Szabírnak testét sűrű, hosszú, többnyire göndörödő fürtökből és gyapjas szőrzetből álló tömött, téli bunda védi az időjárás ellen. A bölénygyapjú a legzordabb teleken is kiváló hőszigetelőnek bizonyul. Az állatparkban lakó Hanna névre hallgató, játékos, fiatal róka gyönyörű, sűrű, a nyári szőrzetnél sokkal világosabb színű, téli bundájában figyelhető meg. Ugyanígy a farkasok, Ajsa és Kurszán is, akik az ilyenkor megnövekedő felszőrök miatt még termetesebbnek mutatkoznak. Szintén szembetűnő a változás az őzeknél, akik rőt nyári bundájukat szürkésbarna téli bundára cserélték.
A madaraknál a tollak hasonlóan jól szigetelnek. A legtöbb madár a hidegben felborzolja tollazatát, hogy még több levegőt engedjen a pehelytollak közé, ezáltal növelve a hőszigetelést. A természetben élő madarak jelentős része a táplálékban szűkebb hónapokban délebbre, melegebb éghajlatra vonul. Vannak azonban olyan fajok is, akik dacolnak az időjárással és a kockázatos vonulás helyett inkább alkalmazkodni igyekeznek a szezonalitáshoz. A Körösvölgyi Állatpark taván élő ludak, récék gond nélkül úsznak, ácsorognak a hideg vízben. Tollazatukon lévő zsírréteg, melyet rendszeres ápolással tartanak karban, még a víz alá bukás közben sem nem engedi a tollak elázását. Inas, kevés folyadékot tartalmazó lábaik pedig egy különleges anatómiai tulajdonság miatt lesznek fagyállóak. A lábba lefutó, meleg vért szállító artériák olyan szorosan futnak a láb végéből visszatérő, lehűlt vért szállító vénák mellett, hogy ennek köszönhetően létrejöhet e két különböző hőmérsékletű véráramlat közt a hőcsere. Az artériás meleg vér felmelegíti a hűvös vénás vért. A lábak így folyamatosan fagypont feletti hőmérsékleten vannak.
Egyes állatfajok pedig az őszi időszakban jelentős zsírréteget halmoztak fel. Így az ínségesebb, téli hónapokban a zsír raktárait a test fűtésére tudják fordítani. Mindemellett a megfelelő testzsír kiváló hőszigetelőként is funkcionál.
A Körösvölgyi Állatpark felfújt tollruhás, téli szőrmés állatfajait hétvégenként mindenki megcsodálhatja.
A cikk borítóképét készítette: Szerencsi Gábor (Téli bundában)