Folyóvízi ökoszisztémák és ártéri erdők természeti állapotának helyreállításáért a Mura–Dráva–Duna mentén November 13.
2024. 09. 30. és 10. 03. között a horvátországi Eszéken zajlott „A Mura–Dráva–Duna menti ártéri erdei élőhelyek megőrzése és helyreállítása” elnevezésű, EU által társfinanszírozott projekt (LIFE RESTORE for MDD) harmadik konzorciumi partnertalálkozója, ahol a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságot Bende Zsolt igazgató, Kovács Hajnalka projektmenedzser és Lelkes András természetvédelmi őr képviselte.
Az öt országban (Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Szerbia és Magyarország) 17 intézmény, köztük a természetvédelmi, vízügyi és erdészeti kezelő szervezetek, regionális közigazgatási szervek, valamint kutatóintézetek és civil szervezetek, a WWF Ausztria vezetésével közösen dolgoznak a folyóvízi ökoszisztémák és ártéri erdők természeti állapotának helyreállításán a három folyó mentén. Magyarország részéről a projektben a Balaton-felvidéki és a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság valamint a WWF Magyarország vesz részt.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága a 2028 őszéig tartó megvalósítási időszakban három, a Mura folyóról mára már leszakadt holtág vízpótlásának biztosítását vállalta, amelynek következtében nem csupán a holtágak mint vizes élőhelyek állapota fog jelentősen megváltozni, hanem az azokat körülölelő folyómenti puhafaligetek és ligeterdők természetessége is javulni fog.
Eszéken egy év után találkoztak ismét személyesen a projekt megvalósításában résztvevő munkatársak. Az első évet a partnerek a természetvédelmi célú rehabilitációs, helyreállítási beavatkozások előkészítésével, növénytani és faunisztikai alapállapot-felméréssel, valamint a tervezési folyamatok elindításával töltötték.
Az esemény kezdőnapján, a horvát kollégák rövid terepbejárás során bemutatták az egyik folyórekonstrukciós helyszínüket: az Orlovo selište oldalág visszacsatolását a Drávához, amellyel a cél 33 ha ártéri erdő és 4 ha víztest hidrológiai feltételeinek javítása.
A folyóhelyreállítási, erdőhelyreállítási, monitoring, kommunikációs és környezeti-nevelési munkacsoport üléseken a partnerek beszámoltak az elmúlt egy évben végzett munkájukról és a 2025 során előttük álló feladatokról.
A projekttalálkozó keretében tartotta meg ülését az UNESCO Mura–Dráva–Duna Bioszféra-rezervátum Irányító Bizottsága is, melyben az öt érintett ország szakminisztériumainak, közigazgatási vezetőinek és természetvédelmi kezelőinek képviselői vitatták meg a bioszféra-rezervátummal kapcsolatos aktualitásokat, az elmúlt évben történt eseményeket és a következő év kihívásait. Az Irányító Bizottság a LIFE projekt tanácsadó testülete is egyben, így a projektmenedzsment közvetlen kapcsolatban lehet a felügyeleti szervekkel és a döntéshozókkal.
Az eseménysorozatot a vele egyidőben zajló 13. nemzetközi szimpózium a „Kopácsi-rét: múlt, jelen, jövő 2024” címmel gazdagította, ahol a színvonalas előadások meghallgatása és a kiállított poszterek megtekintése mellett lehetőség nyílt a szakembereknek egy rövid kirándulást tenni a víz alatt álló Kopácsi-réten hajóval és megnézhették a tikveši (Tökös) kastélyban a természetvédelmi bemutató- és oktatóközpontot, valamint a helytörténeti kiállítást is.