Kalandozások nemzeti parkjainkban – Hortobágyi Nemzeti Park September 14.
Kalandozz a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság bemutatóterületein
Az ország első és legnagyobb nemzeti parkja, a Hortobágyi Nemzeti Park egész évben gazdag programkínálattal várja látogatóit, melyben mindenki megtalálja a számára megfelelőt.
Érezze át a végtelen puszta megragadó varázsát! Ismerje meg e természeti értékekben gazdag, páratlan szépségű vad világot! Járja be kisvonattal, kerékpárral, elektromos kisbusszal, esetleg terepjáróval bemutatóterületeinket!
A Hortobágyi Vadasparkban találkozhat az igazi vad Hortobággyal: farkasokkal, vadlovakkal, rekonstruált őstulokkal, keselyűkkel, pelikánokkal, sasokkal és számtalan vízi és ragadozó madárral. Ha testközelből szeretné megismerni a vadlovat és a rekonstruált őstulkokat, vegyen részt a szafari túrán!
A Hortobágyi-halastavak gyalogosan és kisvonattal bejárva is feltárja szemünk előtt a Hortobágy gazdag vízi és parti madárvilágát. Kócsagok és más gém félék, gulipánok, szerkők, nyári ludak, bíbicek, parti madarak, kárókatonák, de a ritka batlák és kanalasgémek is fészkelnek a területen. A víz tele van csodálatos és védett növényekkel is, mint a sárga tündérfátyol, vagy a fehér virágú tündérrózsa. A területen kerékpározni is lehet, helyben kölcsönzési lehetőség biztosított.
Az állandóan látogatható helyszínek mellett számtalan egyedi programmal várjuk a természetbe vágyókat. Tartsanak velünk hajnali, nappali, vagy éppen alkonyati, éjjeli túráinkon!
Nyáron folyamatosan hirdetjük meg naplemente szafari túráinkat, gyalogos vagy kisvonatos madarász túráinkat, illetve egész évben asztro-gasztro túrákkal várjuk azokat, akik az esti, fényszennyezésmentes hortobágyi égboltot szeretnék megcsodálni. A nyári és őszi égbolt gazdag szép és jellegzetes csillagképekben. Az ősszel egyre hosszabbodó éjszakák meghatározó élménye az égboltot keresztülszelő Tejút, mely derült idő esetén állandó látványosság a csillagászati aktualitások mellett.
A Hortobágy pusztái, halastavai és egyéb vizes élőhelyei a darvak európai vonulásának legnépesebb szárazföldi pihenőhelyeként ismertek. A vonulási időszak szeptemberben, az északi költőterületek időjárásának hidegebbre fordulásával indul be és az újabb lehűlések egyre nagyobb állományokat hoznak mozgásba. Ezen időszak legvonzóbb természeti eseménye a daruvonulás. A daru a Hortobágyi Nemzeti Park jelképe és egyben az egyik legféltettebb természeti értékünk. A több tízezer daru naponta ismétlődő, alkonyathoz kötődő mozgalmának, a daruhúzásnak a megtekintésére szeptember közepétől október végéig több helyszínen kisvasutas, gyalogos és autós hétvégi túrákat szervez a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
A hortobágyi Fecskeház Erdei Iskola ideális kiindulópontként szolgál a térség megismeréséhez. Az épület, amely kényelmes, tiszta szobáival, nagy parkjával, az ide szervezhető programokkal több napos tartózkodásra is alkalmas, 34 fő elszállásolását teszi lehetővé április 15. és október 31. között.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság más védett területei, tájvédelmi körzetei, értékei is felfedezésre csábítanak!
A Tiszakürti Arborétumot nem érdemes kihagynia azoknak, akik Kecskemét, Lakitelek, Tiszakécske, vagy Cserkeszőlő térségébe érkeznek. A Tisza-ártér védett parkjában tegyenek egy kellemes sétát, ismerjék meg a híres angolpark építő Bolza család Tisza-parti birodalmának ékkövét, mely minden évszakban más és más arcát mutatja.
Szatmári kalandozások során érdemes felkeresni Cégénydányádon a Kende-Kölcsey család egykori birtokát, megtekinteni a Kastély Kiállítást és az év fája verseny győztes platánfáját a kastélypark tanösvényének részeként, mely a közel 13 hektáros természetvédelmi területen található növénygyűjtemény érdekességeit mutatja be, kitérve a park és a Szamos folyó változatos állatvilágának a megismertetésére is.
Járt már Ön az Alföld vulkánján? Egyáltalán vannak itt vulkánok? Látogasson el a Kaszonyi-hegy tanösvényre Barabás határában, ahonnan szép időben csodálatos panoráma nyílik a Kárpátok előterére, tiszta időben szépen kirajzolódnak innen a Róna-havas és a távolabbi Máramarosi-havasok vonulatai is.
A beregi és nyírségi lápok a régi földtörténeti korok hidegebb klímához szokott élővilágának máig fennmaradt menedékei, melyek a régi folyómedrekben tudtak kialakulni. A Bátorligeti ősláp az egyik legrégebbi fokozottan védett terület az országban. Ez az alig 53 hektáros terület őrizte meg a legteljesebben az Alföld vegetáció- és tájképtörténetének különböző állapotait.
Fedezze fel a Kokad határában található Daru-lápot, mely Debrecentől csupán egy „daruugrásra” található. A Létavértesről induló tanösvény hét megfigyelő állomásán vehetjük szemügyre a változatos növény-és állatvilág képviselőit.
Ha felkeltettük érdeklődését, kövesse eseményeinket Facebook és Instagram oldalunkon, valamint tájékozódjon programjainkról részletesebben honlapunkon: www.hnp.hu/turizmus vagy a 52/589-000 telefonszámon és az info@hnp.hu email-címen.
Írta: Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság