Mit is érdemes tudni a hóvirágról? február 28.
A kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis) a nemzetségének legismertebb és egyben legnagyobb elterjedési területtel bíró tagja.
A Kárpát-medencében vadon ez az egyetlen hóvirág-faj terem. A növény latin fajneve, a „nivalis” a hóra utal, ami vonatkozhat virágának színére és egyben korai virágzására is. Több kisázsiai – mediterrán elterjedésű rokonfaját, elsősorban a pompás hóvirágot (Galanthus elwesii) – kertekben is megtalálhatjuk. Ez utóbbi faj – a kikeleti hóvirághoz képest – jóval előbb, már akár január legelején virágzásba kezdhet.
A faj korai virágzása miatt számos kultúrában a remény és a megújulás szinonimájává vált. Mint minden hagymás növényt korábban ezt is hasznosították széles elterjedési területén (pl. fejfájás ellen illetve fájdalomcsillapítás során). Ma már hasonló hatású szintetikus szerek állnak rendelkezésre, mivel a faj gyűjtése a legtöbb országban tilos!
A közhiedelemmel ellentétben a kikeleti hóvirág nem gyakori hazánkban. Az ország számos pontjáról, így a fátlan, kontinentális klímájú Nagy-Alföldünkről is hiányzik, valamint a középhegységeinkben is rapszodikusan jelentkezik. A Bükkben elsősorban patakvölgyek égereseiben, gyertyános-tölgyesekben, illetve szikla- és szurdokerdőkben fordul elő. Jelentős állományok ismertek a hegység magasabb régióiból, ahol a bükkösökben és az azok helyén pár száz éve kialakított irtásréteken is tömegesen megjelenik. A jelentős magassági különbségeknek köszönhetően a Bükkben a virágzása akár február elejétől (hegylábperemeken) elhúzódhat április végéig (a Bükk-fennsík hűvös töböroldalaiban). Sajnos a faj virágzása többnyire olyan jeles napokkal fed át, mint a Valentin-nap és a Nőnap. Korábbi, ipari jellegű gyűjtése – mely főleg a zalai állományokat viselte meg – ennek volt betudható. A Bükk környezetében az ipari jellegű gyűjtés szerencsére nem volt jellemző, de minden évben a természetvédelmi őrszolgálat a frekventált helyeket ellenőrzi, a jelenlétét növeli a területen. A faj védettségét európai uniós természetvédelmi irányelv (az élőhelyvédelmi irányelv) is szolgálja, melynek következtében vált védett fajjá nálunk is 2005-ben. Egyetlen tő pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 10.000 forint. Országos akciók kezdődtek a faj védelmét szolgáló gyűjtések visszaszorítására és a természetvédelmi nevelés terén is számos eredményt értünk el, így immár adatait bárki eljuttathatja a Vadonleső program keretében.
Mindenkit arra biztatunk, hogy ne hagyja elszaladni maga mellett a tavaszt, menjünk ki a természetbe és ne feledjük otthon a kameránkat, telefonunkat sem, amivel ezt a szépséget megörökíthetjük…
A cikk borítóképét készítette: Szilveszter Rita (Sötét erdő mélyén)