Vörös vércsék vadásznak a Fehér-tó környéki gyepeken December 21.
Magyarországon a vörös vércse a leggyakoribb ragadozómadár-faj. Az állomány nagy része vonuló, de szinte minden évben akadnak olyan példányok, amelyek egész télen kitartanak.
Nyáron főleg mezei pockokat, repülő rovarokat és gyíkokat fogyasztanak. Télen viszont nincsenek sem gyíkok, sem repülő rovarok, ezért szinte kizárólag pockokkal táplálkoznak. Idén a kardoskúti Fehér-tó térségében bőven találnak táplálékot, s mivel a tó körüli területek jól vannak legeltetve, így a vércsék könnyen felfedezik a rágcsálókat.
Ha a kirándulók felmennek a KMNPI Sóstói Állattartótelepének bekötőútjánál található nádfedeles kilátóba, akkor rövid idő alatt akár húsz vörös vércsét is megszámolhatnak. Ha nem lesz nagy hótakaró, akkor ezek a madarak jó eséllyel egész télen itt maradnak.
A vörös vércsék a kék vércsékhez hasonlóan, egy helyben szitálva lesnek a prédára. Fejüket egy pontban tartják, miközben a szárnyukat, farkukat össze-vissza forgatják. Ha felfedezik a zsákmányt, akkor vagy hirtelen lecsapnak, vagy óvatosan ereszkednek fölé, s az utolsó egy-két méteren gyorsan rázuhannak.
A nap bármely szakában megfigyelhetjük őket vadászat közben. Alkonyatkor még intenzívebben kutatnak zsákmány után, hogy legyen elég energiájuk átvészelni a hideg éjszakát. Rendszerint kisebb csapatokban éjszakáznak a környező facsoportokban.
A cikk borítóképét készítette: Marsó Vilmos (A vörös vadász)